Kādas priekšrocības sniedz EMAS sertifikāts – redzamākie ieguvumi no Eiropas organizāciju veiksmes stāstiem
Vides pārvaldības un audita sistēma (angļu val. - “Eco-Management and Audit Scheme”, EMAS) ir brīvprātīgs vides aizsardzības instruments uzņēmumu, kā arī cita veida organizāciju (t.sk. valsts un pašvaldību institūciju) ilgtspējīgai vadībai, kas palīdz integrēt un pārbaudīt vides aizsardzības jautājumus visās organizācijas darbības jomās. Šo sertifikātu raksturo atklātība, caurskatāmība un ticamība. Organizācija, kas ieguvusi EMAS sertifikātu, uzņemas atbildību par savu darbību vides jomā un EMAS sertifikāts to apliecina.
EMAS sertifikātu var iegūt jebkura lieluma uzņēmumi, gan liels un starptautisks, gan mazs ar ierobežotiem resursiem un zināšanām vides pārvaldībā. Pirmais solis ir uzsākt saziņu ar Vides pārraudzības valsts biroju, lai uzzinātu prasības reģistrācijai EMAS.
Organizācijai sākotnēji jāizstrādā sākotnējais vides pārskats, kurā noteic un novērtē tā būtiskākos vides ietekmju aspektus un identificēt spēkā esošās tiesiskās prasības vides jomā, kas attiecas uz organizāciju. Otrais solis ir Vides pārvaldības sistēmas (VPS) izstrāde un ieviešana, kas ir izmērāmi un skaidri noteikti mērķi vides jomā ar visiem no tā izrietošajiem uzdevumiem. Kad tas ir izdarīts, tiek organizācija veic iekšējo vides auditu lai pārbaudītu un uzlabotu ieviesto VPS. Noslēgumā organizācija izstrādā vides deklarāciju un pieaicina akreditētu, neatkarīgu EMAS verificētāju, kurš, ņemot vērā iesniegto dokumentāciju, kas pamato iepriekš veiktos soļus, pārbauda un apstiprina veiktos vides pārvaldības pasākumus, kā arī veic pārbaudes organizācijā un intervijas ar darbiniekiem. Pēc šīs procedūras organizācija tiek reģistrēta Vides pārraudzības valsts birojā un iegūst EMAS sertifikātu. Lai EMAS sertifikātu uzturētu un saglabātu, organizācijai reizi gadā ir jāveic vides deklarācijas atjaunošana, kā arī organizācijas pilnvarotā persona reizi trijos vai reizi četros gados (mazos un vidējos uzņēmumos) veic iekšējo auditu.
Detalizēts EMAS ieviešanas soļu apraksts pieejams Vides pārraudzības valsts biroja EMAS mājaslapas sadaļā “Procedūra” https://www.vpvb.gov.lv/lv/emas-procedura.
Eiropas Savienībā EMAS sertifikāts kopumā ir piešķirts vairāk kā 4 000 organizācijām un 12 000 objektiem, iekļaujot mazumtirgotājus, atkritumu pārstrādes uzņēmumu un ražotājus, publisko pārvaldi un cita veida organizācijas. Daži no veiksmes stāstiem par EMAS ieviešanu organizācijās Eiropas Savienībā apkopoti tālāk:
- VO Group ir komunikācijas uzņēmums Briselē, kas pievienojās EMAS, lai spertu vienu soli tālāk un uzņemtos atbildību par vidi un ilgtspējas mērķu īstenošanu. Uzņēmums ir izveidojis rīku "'My Impact Tool", kas tagad ir uzņēmuma vides pārvaldības kodols un ļauj sekot līdzi katras veidotās kampaņas un pasākuma ietekmei uz vidi, analizējot reālus datus un nosakot turpmākos mērķus. 2022.gadā 88% no uzņēmuma rīkotajiem pasākumiem bija CO2 neitrāli un 80% organizētās reklāmas kampaņas tika veidotas, ņemot vērā oglekļa pēdas nospiedumu. Uzņēmums uzsver, kā aktivitātes motivē arī darbiniekus vairāk rūpēties par vidi, piemēram, izvēloties ēst veģetāri un vairāk pārvietojoties ar velosipēdu vai kājām.
- Gotenburgas Universitāte Zviedrijā ir reģistrēta EMAS kopš 2004. gada, kļūstot par vienīgo šāda līmeņa mācību iestādi, kurai ir gan ISO 14 001, gan EMAS sertifikāts. Universitātei ir plaša pieredze vides ilgtspējas jautājumu izpētē un izglītībā, kas ļauj tai veiksmīgi sasniegt mērķus vides jautājumos. 2021.gadā 18% no universitātes kursiem un 21% no studiju programmām ieguva universitātes ilgtspējības zīmi, kas parāda ilgtspējības attīstības integrēšanu izglītības programmās. Universitāte kopš 2015. gada ir samazinājusi arī savu atkritumu daudzumu par 39%, kā arī samazinājusi elektrības un siltuma patēriņu uz m2 par 14%. Universitāte ir ieguvusi starptautisku atzinību par savu darbu ilgtspējības jautājumos izglītībā un pētniecībā, kā arī tiek uzsvērti ieguvumi, ko EMAS sniedz tieši studentu un darbinieku izglītošanā par ilgtspējas jautājumiem.
- Itelazpi ir publiski pārvaldīts telekomunikāciju infrastruktūras uzņēmums Spānijā, kas ieguvis EMAS sertifikātu 2012. gadā. Uzņēmums pievienojās EMAS, jo redzēja iespēju, kā vēl vairāk veicināt progresu vides pārvaldē savā uzņēmumā. Desmit gadu laikā, kopš reģistrācijas EMAS, uzņēmums ir paplašinājis un nostiprinājis savu vides pārvaldības politiku, integrējot pārvaldības jomas, kas iepriekš netika uzskatītas par saistītām, piemēram, vides riskus, ko veido piegādes ķēdes un sadarbības partneri. Uzņēmums kopš 2021. gada 100% elektrības patēriņš ir no atjaunojamiem resursiem, kā arī samazinājis savu oglekļa pēdas nospiedumu par 95%. Kas attiecas uz ieguvumiem no EMAS, tas ir oglekļa pēdas nospieduma aprēķins, CO2 samazinājums, marķējums, ko redz klienti un, galvenais, spēja palielināt uzņēmuma pozitīvo ietekmi uz apkārtējo vidi un uzlabot tās pārredzamību un uzticamību.
EMAS piešķiršanas prasības vides raksturlielumu mērīšanai un novērtēšanai ir stingras, taču tas organizācijai sniedz lielas priekšrocības, jo nodrošina vides deklarācijā sniegtās vides informācijas ticamību un salīdzināmību. 2022.gadā Latvijā veiksmīgi arī tika uzsākta izglītojoša kampaņa "Iepazīsti EMAS", kas ļāva organizācijām iepazīties ar priekšrocībām, ko sniedz EMAS. Kā dažas no priekšrocībām, kuras organizācijas iegūst ieviešot EMAS, var minēt:
- Enerģijas un resursu ietaupījums, kas palielina ieņēmumus un pozitīvo ietekmi uz vidi, tādējādi uzlabojot arī konkurētspēju.
- Darbinieku iesaiste un atbalsts, radot pozitīvu darba vidi un gūstot lojalitāti no darbinieku puses.
- Uzņēmuma eksportspējas pieaugums tirgū, saglabājot esošos klientus un iegūstot jaunus klientus, demonstrējot savu EMAS sertifikātu. Tas arī palīdz izpildīt vides pārvaldības prasības publiskajos iepirkumos un racionalizēt uzņēmumu savstarpējās procedūras.
- Publiski pieejama vides deklarācija, kas ļauj demonstrēt klientiem un piegādātājiem savus sasniegumus un aktivitātes vides jomā.
- Atbilstība vides jomu regulējošiem normatīvajiem aktiem un ciešākas attiecības starp iesaistītajām pusēm, nodrošinot vides normatīvu ievērošanu, kā rezultātā veidojot pozitīvas attiecības un veicinot savstarpējo uzticēšanos ar valsts pārvaldes iestādēm, piegādātājiem un citām iesaistītajām pusēm.
- Normatīvie atvieglojumi nākotnē, kā piemēram, vienkāršota ziņošanas forma, mazāk pārbaužu, samazinātas atkritumu maksas un ilgāki atļauju atjaunošanas periodi.
Latvijā par EMAS sertifikāta reģistrāciju nav jāmaksā, taču izmaksas veidojas, ieviešot vides pārvaldības procesus un veicot iekšējo vides auditu, kā arī ikdienā uzturot VPS. Lai gan šobrīd Latvijā nav akreditētu vides verificētāju, organizācijas var piesaistīt vides verificētāju no jebkuras citas ES dalībvalsts, kur atbilstošajā jomā ir akreditēts vides verificētājs. "ERGO Insurance SE" un "ERGO Life Insurance SE" Latvijas filiāles kopš 2013. gada ir pirmie uzņēmumi, kam Latvijā piešķirta reģistrācija EMAS 2022. gadā. Viens no uzņēmuma mērķiem ir līdz 2025. gadam samazināt CO2 emisijas par 12% uz vienu darbinieku, regulāri aprēķinot savu “oglekļa pēdas” nospiedumu. Tāpat arī uzņēmumā tiek apkopoti dati par ūdens un elektroenerģijas patēriņu, apkuri, darījumu braucieniem, radītajiem atkritumiem u. c. aspektiem, pārrēķinot to CO2 emisijās un izstrādājot rīcības plānus, kā tās samazināt.
Publikācija un infografika tapusi projekta “Izglītojoša kampaņa “Iepazīsti EMAS” – 2023.gads”” (Reģ.Nr.1-08/39/2023) ietvaros, kas finansēts no Latvijas vides aizsardzības fonda Valsts budžeta apakšprogrammas 21.13.00. “NOZARES VIDES PROJEKTI” līdzekļiem.
Projektu finansē: