Vai Latvijā atpazīst Eiropas Savienības Ekopuķīti?
Intervējot satiktos cilvēkus par ES Ekomarķējuma atpazīstamību Latvijā, secināms, ka ES Ekomarķējums vairumā gadījumā ir maz atpazīstams, kā arī iedzīvotājiem trūkst informācijas par to, ko tas apzīmē un kādiem produktiem tas tiek piešķirts.
Intervējām rīdziniekus, lai noskaidrotu viņu attieksmi pret marķējumiem un to, vai viņi atpazīst ES Ekomarķējumu. Skaties video šeit: https://drive.google.com/file/d/1_YkBPNJbKNWdIpHq4jpcLOvEMczBnCym/view?usp=drive_link
Patērētājiem Eiropas Savienībā ir svarīga produktu ietekme uz vidi, par to liecina 73% respondentu Eirobarometra veiktajā aptaujā šī gada septembrī. Gandrīz 40% aptaujāto iedzīvotāju dažkārt vai bieži iegādājas preces ar Eiropas Savienības Ekomarķējumu (ES Ekomarķējums). Vai arī Latvijas iedzīvotāji spēj atpazīt Ekomarķējumu jeb Ekopuķīti?
Eiropā šobrīd ir vairāk nekā 88 000 dažādi produkti ar ES Ekomarķējumu, ja skatām Baltijā ražotās preces, tad Igaunijā ir 1618 šādi produkti, Lietuvā 470, savukārt, Latvijā – 92. Ekomarķējums jeb Ekopuķīte var tikt piešķirta precēm un pakalpojumiem kopumā 34 produktu grupās. Šie produkti var nebūt ražoti Eiropā, tomēr, ja to ES Ekomarķējums tiek tirgots ES teritorijā, tad tirgotājs var pieteikties ES Ekomarķējuma sertifikātam.
ES Ekomarķējuma sistēma ir vienots risinājums, ar mērķi popularizēt produktus, kuru ietekme uz vidi visā aprites ciklā ir iespējami maza, un informēt patērētājus ar precīzu, zinātniski pamatotu informāciju par produktu ietekmi uz vidi. Eiropas Savienības ekomarķējuma licences Latvijā šobrīd ir piešķirtas trīs uzņēmumiem – SIA “Kvadro” (cietā seguma tīrīšanas līdzekļi, līdzekļi trauku mazgāšanai ar rokām), AS “Spodrība (veļas mazgāšanas līdzekļi, cietā seguma tīrīšanas līdzekļi, līdzekļi trauku mazgāšanai ar rokām) un “Sonata Enterprise Inc” filiālei Latvijā (līdzekļi trauku mazgāšanai ar rokām).
Ja patērētājiem ir svarīga produktu ilgtspēja un šī tendence pieaug, tad arī Latvijas ražotājiem ir vērts pievērst uzmanību ES Ekomarķējumam. ES Ekomarķējuma reģistrācijas sertifikātu Latvijā piešķirt kompetentā iestāde – Vides pārraudzības valsts birojs. Marķējums ir atpazīstams visā Eiropas Savienībā, tāpēc ieguvēji, noteikti, var būt arī Latvijas eksportējošie uzņēmumi. Kā galvenos ieguvumus var minēt ilgtspējīgu resursu pārvaldība, ko pieprasa Ekomarķējuma sertifikācija, tas, savukārt, ļauj uzņēmumam ietaupīt līdzekļus un jau preventīvi radīt risinājumus, kas atvieglos dažādu regulējumu pildīšanu. Tāpat uzņēmumi var veidot jaunu patēŗētāju kultūru, kas ietekmēs biznesa ienākumus.
Publikācija tapusi projekta “Izglītojoša kampaņa “Iepazīsti EMAS” – 2023.gads”” (Reģ.Nr.1-08/39/2023) un projekta “Izglītojoša kampaņa “Aizsargā vidi kopā ar Eiropas Savienības Ekomarķējumu!”” (Reģ.Nr.1-08/40/2023) ietvaros, kas finansēts no Latvijas vides aizsardzības fonda Valsts budžeta apakšprogrammas 21.13.00. “NOZARES VIDES PROJEKTI” līdzekļiem.
Projektu finansē:
Eirobarometra aptauja: https://environment.ec.europa.eu/news/eu-ecolabel-use-and-recognition-rise-new-commission-data-shows-2023-10-12_en