Vides pārraudzības valsts birojs (turpmāk – Birojs) informē, ka atbilstoši 1991. gada 25. februāra konvencijas “Par ietekmes uz vidi novērtējumu pārrobežu kontekstā” (turpmāk – Espo konvencija) nosacījumiem ir saņēmis Igaunijas Republikas Klimata ministrijas 2024. gada 2. oktobra paziņojumu (turpmāk arī – Paziņojums) par ietekmes uz vidi novērtējuma (turpmāk – IVN) procedūras uzsākšanu plānotajam atkrastes vēja elektrostaciju parkam (turpmāk – Vēja parka) Pirmajā un Otrajā apgabalā Rīgas jūras līcī (turpmāk arī – Paredzētā darbība). Igaunijas Republikas Klimata ministrija ir lūgusi sniegt viedokli par Latvijas Republikas nodomu piedalīties Paredzētās darbības IVN pārrobežu konsultāciju procesā, kā arī lūgusi sniegt komentārus par IVN tvērumu pārrobežu ietekmju kontekstā.

Saskaņā ar iesniegto informāciju, Paredzētās darbības ierosinātājs Liivi Offshore OÜ plāno atkrastes Vēja parka būvniecību savstarpēji saistītās teritorijās – Pirmajā un Otrajā apgabalā Rīgas jūras līcī, uz dienvidiem no Kihnu salas. Vēja parka kopējā plānotā platība ir 168,08 km2. Vēja parku abos apgabalos veidos līdz 140 vēja elektrostacijas ar kopējo jaudu līdz 2010 MW. Katras vēja elektrostacijas plānotā maksimālā jauda ir līdz 20 MW, maksimālais augstums virs vidējā jūras līmeņa ir līdz 300 m. Atbilstoši Paziņojumā norādītajam, Paredzētajai darbībai var būt pārrobežu ietekme uz dažādiem aspektiem, tostarp jūras ūdens kvalitāti, jūras zīdītājiem, zivju un putnu populācijām.

Saskaņā ar Biroja rīcībā esošo informāciju, Paredzētās darbības norises vieta robežojas ar Eesti Energia AS plānotā atkrastes vēja parka Liivi gulf teritoriju, kura IVN pārrobežu konsultācijās Latvija ir apstiprinājusi dalību kā ietekmētā valsts. Detalizētāka informācija par konkrēto projektu pieejama Biroja tīmekļvietnē sadaļas “Darbības jomas” apakšsadaļā “Pārrobežu ietekmes uz vidi novērtējums”, projekta kartītē “AS “Eesti Energy” vēja parka izbūve Rīgas jūras līcī Igaunijas Republikas teritorijā”. Saskaņā ar Biroja rīcībā esošo informāciju, šobrīd tiek gatavots konkrētā projekta IVN ziņojums.

 

Rakstiskus komentārus un viedokli par projekta pārrobežu ietekmes uz vidi novērtējuma aspektiem var iesniegt līdz 2024. gada 15. novembrim Vides pārraudzības valsts birojam Rūpniecības ielā 23, Rīga, LV -1045 vai pasts@vpvb.gov.lv.