Vides pārraudzības valsts birojs (turpmāk – Birojs) informē, ka atbilstoši 1991. gada 25. februāra konvencijas “Par ietekmes uz vidi novērtējumu pārrobežu kontekstā” (turpmāk – Espo konvencija) nosacījumiem ir saņēmis Igaunijas Republikas Klimata ministrijas 2024. gada 22. oktobra paziņojumu (turpmāk arī – Paziņojums) par ietekmes uz vidi novērtējuma (turpmāk – IVN) procedūras uzsākšanu plānotajam atkrastes vēja elektrostaciju parkam (turpmāk – Vēja parka) 2.1. un 2.2. apgabalā Baltijas jūrā, Igaunijas ekskluzīvajā ekonomiskajā zonā (turpmāk – Paredzētā darbība). Igaunijas Republikas Klimata ministrija ir lūgusi sniegt viedokli par Latvijas Republikas nodomu piedalīties Paredzētās darbības IVN pārrobežu konsultāciju procesā, kā arī lūgusi sniegt komentārus par IVN tvērumu pārrobežu ietekmju kontekstā.
Saskaņā ar iesniegto informāciju, Paredzētās darbības norises vieta atrodas uz rietumiem, dienvidrietumiem no Sāremā salas. Paredzētās darbības ierosinātājs Deep Wind Offshore AS 2.1. apgabalā 163,8 km2 platībā plāno 104 vēja elektrostaciju būvniecību ar kopējo jaudu līdz 1560 MW (katras maksimālā jauda līdz 25 MW, augstums līdz 365 m virs jūras līmeņa), kā arī maksimāli četru jūras apakšstaciju, četru ūdeņraža ražošanas platformu un sešu iekārtu aļģu audzēšanai būvniecību. Savukārt 2.2. apgabalā 88,5 km2 platībā plāno 56 vēja elektrostaciju būvniecību ar kopējo jaudu līdz 840MW (katras maksimālā jauda līdz 25 MW, augstums līdz 365 m virs jūras līmeņa), kā arī maksimāli divu jūras apakšstaciju, divu ūdeņraža ražošanas platformu un sešu iekārtu aļģu audzēšanai būvniecību.
Atbilstoši Paziņojumā norādītajam, Paredzētajai darbībai var būt pārrobežu ietekme uz dažādiem aspektiem, tostarp jūras ūdens kvalitāti, jūras zīdītājiem, zivju un putnu populācijām.
Rakstiskus komentārus un viedokli par projekta pārrobežu ietekmes uz vidi novērtējuma aspektiem var iesniegt līdz 2024. gada 9.decembrim Vides pārraudzības valsts birojam Rūpniecības ielā 23, Rīga, LV -1045 vai pasts@vpvb.gov.lv.